Home / Ceramic Capacitors / C0402JB1A682M020BC
minImg
C0402JB1A682M020BC
TDK Corporation
Product No:
C0402JB1A682M020BC
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 6800PF 10V JB 01005
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Temperature Coefficient JB
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Obsolete
Ratings -
Series C
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 6800 pF