Home / Ceramic Capacitors / C0402X5R250-105MNP
minImg
C0402X5R250-105MNP
Venkel
Product No:
C0402X5R250-105MNP
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 1UF 25V X5R 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X5R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr Venkel
Capacitance 1 µF