Home / Ceramic Capacitors / C0402X7R500-472KNP
minImg
C0402X7R500-472KNP
Venkel
Product No:
C0402X7R500-472KNP
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.025" (0.64mm)
Mfr Venkel
Capacitance 4700 pF