Home / Ceramic Capacitors / C0505HQN251-100FNE
minImg
C0505HQN251-100FNE
Venkel
Product No:
C0505HQN251-100FNE
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 10PF 250V C0G/NP0 0505
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension -
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series HQN
Package / Case 0505 (1313 Metric)
Thickness (Max) -
Mfr Venkel
Capacitance 10 pF