Home / Ceramic Capacitors / C0603C0G101-2R2BNE
minImg
C0603C0G101-2R2BNE
Venkel
Product No:
C0603C0G101-2R2BNE
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 2.2PF 100V C0G/NP0 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Ratings -
Series C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.036" (0.91mm)
Mfr Venkel
Capacitance 2.2 pF