Home / Ceramic Capacitors / C0603HQN251-101GNP
minImg
C0603HQN251-101GNP
Venkel
Product No:
C0603HQN251-101GNP
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 100PF 250V C0G/NP0 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±2%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Ratings -
Series HQN
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.87mm)
Mfr Venkel
Capacitance 100 pF