Home / Ceramic Capacitors / C0603X6S0J222K030BA
minImg
C0603X6S0J222K030BA
TDK Corporation
Product No:
C0603X6S0J222K030BA
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 2200PF 6.3V X6S 0201
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3V
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Temperature Coefficient X6S
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Obsolete
Ratings -
Series C
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 2200 pF