Home / Ceramic Capacitors / C0805C0G500-102KNP
minImg
C0805C0G500-102KNP
Venkel
Product No:
C0805C0G500-102KNP
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Product Status Active
Ratings -
Series C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr Venkel
Capacitance 1000 pF