C0909A22-19SN-402
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
C0909A22-19SN-402
Description:
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 1.152" (29.26mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material -
Ingress Protection Environment Sealed
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Anodized
Shell Size - Insert 22-19
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Connector Type Plug, Female Sockets
Contact Material -
Features Coupling Nut
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 200°C