Home / Ceramic Capacitors / C1005X5R0J475M050BC
minImg
C1005X5R0J475M050BC
TDK Corporation
Product No:
C1005X5R0J475M050BC
Description:
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X5R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Not For New Designs
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.026" (0.65mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 4.7 µF