Home / Ceramic Capacitors / C1005X6S1A155K050BC
minImg
C1005X6S1A155K050BC
TDK Corporation
Product No:
C1005X6S1A155K050BC
Description:
CAP CER 1.5UF 10V X6S 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X6S
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Not For New Designs
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 1.5 µF