Home / Ceramic Capacitors / C11UL150J-7ZN-X0T
minImg
C11UL150J-7ZN-X0T
Knowles Dielectric Labs
Product No:
C11UL150J-7ZN-X0T
Description:
HIGH-Q MLCC (UL): 0505, 15 PF (5
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Size / Dimension 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series UL
Package / Case 0505 (1313 Metric)
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
Mfr Knowles Dielectric Labs
Capacitance 15 pF