Home / Ceramic Capacitors / C1206X7R250-684KNE
minImg
C1206X7R250-684KNE
Venkel
Product No:
C1206X7R250-684KNE
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 0.68UF 25V X7R 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.070" (1.78mm)
Mfr Venkel
Capacitance 0.68 µF