Home / Ceramic Capacitors / C1210X7R160-226MNE
minImg
C1210X7R160-226MNE
Venkel
Product No:
C1210X7R160-226MNE
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 22UF 16V X7R 1210
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.125" L x 0.100" W (3.18mm x 2.54mm)
Product Status Active
Ratings -
Series C
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Thickness (Max) 0.106" (2.70mm)
Mfr Venkel
Capacitance 22 µF