Home / Ceramic Capacitors / C1608X8R2A222K080AE
minImg
C1608X8R2A222K080AE
TDK Corporation
Product No:
C1608X8R2A222K080AE
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 2200PF 100V X8R 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X8R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 2200 pF