Home / Ceramic Capacitors / C2012JB0J685K085AB
minImg
C2012JB0J685K085AB
TDK Corporation
Product No:
C2012JB0J685K085AB
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 6.8UF 6.3V JB 0805
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient JB
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Obsolete
Ratings -
Series C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 6.8 µF