Home / Ceramic Capacitors / C3216X7R1A106M160AC
minImg
C3216X7R1A106M160AC
TDK Corporation
Product No:
C3216X7R1A106M160AC
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 10UF 10V X7R 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Series C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 10 µF