C48-06R18-14P9-102
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
C48-06R18-14P9-102
Description:
CONN PLUG MALE 14POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.902" (22.91mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material Epoxy, Glass Filled
Ingress Protection Environment Sealed
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Anodized
Shell Size - Insert 18-14
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Material -
Features Coupling Nut
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 200°C