C48-16R20Y41S6-402
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
C48-16R20Y41S6-402
Description:
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 1.033" (26.24mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material Epoxy, Glass Filled
Ingress Protection Environment Sealed
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Anodized
Shell Size - Insert 20-41
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Connector Type Plug, Female Sockets
Contact Material -
Features Coupling Nut
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 200°C