Home / Film Capacitors / C4AF7BW5220F3NK
minImg
C4AF7BW5220F3NK
KEMET
Product No:
C4AF7BW5220F3NK
Manufacturer:
KEMET
Description:
FILM CAPAC, 22 UF, 10%, 350 VAC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.980" (50.30mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 6 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series C4AF
Voltage Rating - DC 700V
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC 350V
Mfr KEMET
Capacitance 22 µF