Home / Ceramic Capacitors / C5750X6S2W225M250KA
minImg
C5750X6S2W225M250KA
TDK Corporation
Product No:
C5750X6S2W225M250KA
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 2.2UF 450V X6S 2220
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 450V
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient X6S
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series C
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 2.2 µF