Home / Ceramic Capacitors / C921U151KZYDCAWL20
minImg
C921U151KZYDCAWL20
KEMET
Product No:
C921U151KZYDCAWL20
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 150PF 440VAC Y5P RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Safety
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 440VAC
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
Temperature Coefficient Y5P (B)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings X1, Y2
Series C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Mfr KEMET
Capacitance 150 pF