Home / Ceramic Capacitors / C927U222MYWDBAWL45
minImg
C927U222MYWDBAWL45
KEMET
Product No:
C927U222MYWDBAWL45
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Safety
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 400VAC
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
Temperature Coefficient Y5U (E)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings X1, Y2
Series C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Mfr KEMET
Capacitance 2200 pF