Home / Ceramic Capacitors / C971U472MUWDAAWL20
minImg
C971U472MUWDAAWL20
KEMET
Product No:
C971U472MUWDAAWL20
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Safety
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400VAC
Size / Dimension 0.551" Dia (14.00mm)
Temperature Coefficient Y5U (E)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings X1, Y1
Series C900AH SFTY X1-400 Y1-250
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Mfr KEMET
Capacitance 4700 pF