CA02L32A55PBA176
ITT Cannon, LLC
Product No:
CA02L32A55PBA176
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT MALE 55POS GOLD SOLDER
User Guide
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 50V
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 22A
Contact Finish Thickness - Mating 19.7µin (0.50µm)
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 32-A55
Mfr ITT Cannon, LLC
Connector Type Receptacle, Male Pins
Features -
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C