CA3100E20-22PB02
ITT Cannon, LLC
Product No:
CA3100E20-22PB02
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT MALE 6POS SILVER CRIMP
User Guide
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 50V
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 22A, 74A
Contact Finish Thickness - Mating -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 20-22
Mfr ITT Cannon, LLC
Connector Type Receptacle, Male Pins
Features Shrink Boot Adapter
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Silver
Operating Temperature -55°C ~ 125°C