CA3101E28-22SB02
ITT Cannon, LLC
Product No:
CA3101E28-22SB02
Description:
CONN RCPT FMALE 6P SILVER CRIMP
User Guide
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 50V
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 22A, 135A
Contact Finish Thickness - Mating -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 28-22
Mfr ITT Cannon, LLC
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Shrink Boot Adapter
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Silver
Operating Temperature -55°C ~ 125°C