CA3102E24A28SBF80A176
ITT Cannon, LLC
Product No:
CA3102E24A28SBF80A176
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT FMALE 28POS GOLD CRIMP
User Guide
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 50V
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 22A
Contact Finish Thickness - Mating 19.7µin (0.50µm)
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 24-A28
Mfr ITT Cannon, LLC
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features -
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C