CA3106E22-12PB
ITT Cannon, LLC
Product No:
CA3106E22-12PB
Description:
CONN PLUG MALE 5P SILV SLDR CUP
User Guide
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 50V
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 22A, 74A
Contact Finish Thickness - Mating -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 22-12
Mfr ITT Cannon, LLC
Connector Type Plug, Male Pins
Features Strain Relief
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Silver
Operating Temperature -55°C ~ 125°C