CA3106F24-28PWBF80A176
ITT Cannon, LLC
Product No:
CA3106F24-28PWBF80A176
Description:
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
User Guide
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 50V
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 22A
Contact Finish Thickness - Mating 19.7µin (0.50µm)
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 24-28
Mfr ITT Cannon, LLC
Connector Type Plug, Male Pins
Features -
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C