CA56-11EWA
Kingbright
Product No:
CA56-11EWA
Manufacturer:
Kingbright
Description:
DISP 7SEG 0.56" QUAD RED 36DIP
User Guide
Color Red
Current - Test 20mA
Size / Dimension 0.748" H x 1.980" W x 0.319" D (19.00mm x 50.30mm x 8.10mm)
Millicandela Rating 5.8mcd
Product Status Active
Power Dissipation (Max) 75mW
Series -
Common Pin Common Anode
Display Type 7-Segment Clock
Package / Case 36-DIP Module (0.600", 15.24mm)
Number of Characters 4
Digit/Alpha Size 0.56" (14.22mm)
Mfr Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V