Home / Oscillators / CB3LV-2C-60M000000
minImg
CB3LV-2C-60M000000
CTS-Frequency Controls
Product No:
CB3LV-2C-60M000000
Description:
XTAL OSC XO 60.0000MHZ HCMOS TTL
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Disable) (Max) 10µA
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Frequency Stability ±100ppm
Current - Supply (Max) 40mA
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Ratings -
Series CB3LV
Function Enable/Disable
Type XO (Standard)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 3.3V
Output HCMOS, TTL
Mfr CTS-Frequency Controls
Base Resonator Crystal
Frequency 60 MHz