CBC13W3S100V5X
Positronic
Product No:
CBC13W3S100V5X
Manufacturer:
Positronic
Description:
CONN D-SUB RCPT 13POS CRIMP
User Guide
Dielectric Material Polyester, Glass Filled
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal and Coax or Power (Not Included)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Wire Gauge 20-24 AWG
Product Status Active
Backset Spacing -
Mfr Positronic
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Material Copper Alloy
Features -
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Operating Temperature -55°C ~ 125°C