CBC21WA4S10GVLX/AA
Positronic
Product No:
CBC21WA4S10GVLX/AA
Description:
CONN D-SUB RCPT 21POS CRIMP
User Guide
Dielectric Material Polyester, Glass Filled
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A
Mfr Positronic
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Material Copper Alloy
Features Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) - 21WA4
Operating Temperature -55°C ~ 125°C