Home / Oscillators / CCSO-914X-250.000
minImg
CCSO-914X-250.000
Crystek Corporation
Product No:
CCSO-914X-250.000
Manufacturer:
Crystek Corporation
Description:
XTAL OSC SO 250.0000MHZ SNWV SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Disable) (Max) -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.210" (5.33mm)
Frequency Stability ±100ppm
Current - Supply (Max) 35mA
Size / Dimension 0.560" L x 0.360" W (14.20mm x 9.14mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings -
Series CCSO
Function -
Type SO (SAW)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 5V
Output Sine Wave
Mfr Crystek Corporation
Base Resonator Crystal
Frequency 250 MHz