Home / Fixed Inductors / CDEP12D38NP-1R4MC-88
minImg
CDEP12D38NP-1R4MC-88
Sumida America Components Inc.
Product No:
CDEP12D38NP-1R4MC-88
Description:
FIXED IND 1.4UH 12.5A 4.8MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 13.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 12.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 4.8mOhm Max
Inductance 1.4 µH