CDQA39RR2WF
ChromeLED
Product No:
CDQA39RR2WF
Manufacturer:
ChromeLED
Description:
DISPLAY 7SEG 0.39" QUAD RED 16DI
User Guide
Color Red
Current - Test 20mA
Size / Dimension 0.504" H x 1.582" W x 0.276" D (12.80mm x 40.18mm x 7.00mm)
Millicandela Rating 55mcd
Product Status Active
Power Dissipation (Max) 70mW
Series -
Common Pin Common Anode
Display Type 7-Segment
Package / Case 14-DIP
Number of Characters 4
Digit/Alpha Size 0.39" (10.00mm)
Mfr ChromeLED
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V