Home / Fixed Inductors / CDRH5D16NP-3R3NC
minImg
CDRH5D16NP-3R3NC
Sumida America Components Inc.
Product No:
CDRH5D16NP-3R3NC
Description:
FIXED IND 3.3UH 2.4A 44.5MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 2.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Tolerance ±25%
Current Rating (Amps) 2.4 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.220" L x 0.220" W (5.60mm x 5.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 44.5mOhm Max
Inductance 3.3 µH