CDS10ED390JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CDS10ED390JO3
Description:
CAP MICA 39PF 5% 500V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.260" (6.60mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.141" (3.60mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.310" L x 0.120" W (7.90mm x 3.00mm)
Product Status Active
Series CDS10
Package / Case Radial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 39 pF