CDV30FH562JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CDV30FH562JO3
Description:
CAP MICA 5600PF 5% 1500V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.909" (23.10mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.437" (11.10mm)
Voltage - Rated 1.5 kV
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.819" L x 0.402" W (20.80mm x 10.20mm)
Product Status Active
Series CDV30
Package / Case Radial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 5600 pF