Home / Ceramic Capacitors / CEU4J2X7R1H104M125AE
minImg
CEU4J2X7R1H104M125AE
TDK Corporation
Product No:
CEU4J2X7R1H104M125AE
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series CEU
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.059" (1.50mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.1 µF