CFM-A225B-018-327-20
CUI Devices
Product No:
CFM-A225B-018-327-20
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
FAN AXIAL 120X25.4MM 5VDC WIRE
User Guide
Air Flow 62.9 CFM (1.76m³/min)
Ingress Protection -
Noise 28.8dB(A)
Current Rating (Amps) 0.450A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 5VDC
Voltage Range 4.5 ~ 5.5VDC
Product Status Active
RPM 1800 RPM
Mfr CUI Devices
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Width 25.40mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.090 in H2O (22.4 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, cURus, TUV
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 70000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Power (Watts) 2.25 W