CFM21S240-S
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
CFM21S240-S
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 22W
Product Status Active
Efficiency 88%
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Features Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 5.656 kV
Voltage - Output 5 -
Approval Agency CE, cURus, TUV
Minimum Load Required -
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.00" L x 1.60" W x 0.77" H (76.2mm x 40.6mm x 19.5mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 900 mA
Power (Watts) 22W
Series CFM21 (20W)