CFS-1001MC
Nidec Components Corporation
Product No:
CFS-1001MC
Description:
SWITCH DIP SPST 100MA 6V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Actuator Level Flush, Recessed
Number of Positions 10
Voltage Rating 6VDC
Termination Style PC Pin
Actuator Type Slide (Standard)
Current Rating (Amps) 100mA
Contact Finish Gold
Circuit SPST
Height Above Board 0.177" (4.50mm)
Mechanical Life -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series CFS
Body Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Length 1.059" (26.90mm)
Electrical Life 1,000 Cycles
Pitch 0.100" (2.54mm), Full