CG1652U050X5L
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CG1652U050X5L
Description:
CAP ALUM 16500UF 50V SCREW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +75%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Ripple Current @ Low Frequency 20.5 A @ 120 Hz
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 10mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series CG
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 23.575 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 16500 µF