Home / Ceramic Capacitors / CGA3E2NP02A010C080AA
minImg
CGA3E2NP02A010C080AA
TDK Corporation
Product No:
CGA3E2NP02A010C080AA
Description:
CAP CER 1PF 100V NP0 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.25pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 1 pF