Home / Ceramic Capacitors / CGA3E3NP02E182J080AA
minImg
CGA3E3NP02E182J080AA
TDK Corporation
Product No:
CGA3E3NP02E182J080AA
Description:
CAP CER 1800PF 250V NP0 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 1800 pF