Home / Ceramic Capacitors / CGA6M3X7S2A475K200AB
minImg
CGA6M3X7S2A475K200AB
TDK Corporation
Product No:
CGA6M3X7S2A475K200AB
Description:
CAP CER 4.7UF 100V X7S 1210
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient X7S
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series CGA
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 4.7 µF