CGS174U016V4C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CGS174U016V4C
Description:
CAP ALUM 170000UF 16V SCREW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +75%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Ripple Current @ Low Frequency 23.5 A @ 120 Hz
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 4mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series CGS
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 30.55 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 170000 µF