CGS333U010R3C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CGS333U010R3C
Description:
CAP ALUM 33000UF 10V SCREW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +75%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Ripple Current @ Low Frequency 7.4 A @ 120 Hz
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series CGS
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 9.62 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 33000 µF